Wybierz kategorię z menu: Strona główna Logowanie

Wizyta ukraińskich gości w Polsce 2004

Międzynarodowa wymiana szkół artystycznych
w ramach Roku Polskiego na Ukrainie

 

ukraina tablica


W dniach od 16.04.2004 r. do 23.04.2004 r. na zaproszenie Dyrekcji i Grona Pedagogicznego Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Nowym Tomyślu w naszym mieście, powiecie, kraju gościła młodzież wraz z pedagogami ze Szkoły Sztuk Pięknych w Бopщiь na Ukrainie. Celem międzynarodowej wymiany szkół artystycznych jest prezentacja osiągnięć artystycznych, promocja kultur obu narodów, promocja uczniów szczególnie uzdolnionych, wymiana doświadczeń pedagogicznych, podniesienie poziomu nauczania oraz wzbogacenie życia kulturalnego naszych miast i regionów. Uczniowie i pedagodzy z zaprzyjaźnionej szkoły zaprezentowali swoje umiejętności wokalne i instrumentalne podczas licznych koncertów w naszym mieście oraz powiecie. Muzyka, taniec, a także stroje wykonawców wzbudziły zachwyt społeczności szkolnej oraz lokalnej i dostarczyły słuchaczom wielu niepowtarzalnych wrażeń artystycznych.
Ukraińscy goście bawili się wspólnie z uczniami i pedagogami nowotomyskiej szkoły muzycznej przy ognisku oraz na dyskotece. Przebywali również u rodzin swoich polskich przyjaciół.
Uczestnicy wymiany międzynarodowej zwiedzili Poznań, Leszno, Kotlinę Kłodzką oraz powiat nowotomyski.
Wspólne spotkania uczniów, pedagogów ukraińskich i polskich były źródłem wymiany doświadczeń pedagogicznych, dalszej współpracy i przyja?ni.
Młodzież naszej szkoły wraz z opiekunami przebywać będzie na Ukrainie w dniach od 17.09. do 23.09.2004 r.

Dyrektor
mgr Krystyna Szymko

 

test

PROGRAM POBYTU

16 KWIETNIA 2004 PIĄTEK

17 KWIETNIA 2004 SOBOTA

18 KWIETNIA 2004 NIEDZIELA

19 KWIETNIA 2004 PONIEDZIAŁEK

20 KWIETNIA 2004 WTOREK

21 KWIETNIA 2004 ŚRODA

22 KWIETNIA 2004 CZWARTEK

 

16 KWIETNIA 2004 PIĄTEK

W dniu 16 kwietnia 2004r. o godz. 14.45 przybyła do Nowego Tomyśla grupa dzieci i młodzieży ze Szkoły Sztuk Pięknych w Бopщiъ na Ukrainie.
Dyrektor Krystyna Szymko wraz z pedagogami Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Nowym Tomyślu powitała wszystkich bardzo serdecznie.
Goście zza wschodniej granicy zamieszkali w Schronisku Młodzieżowym w Starym Tomyślu.
Po krótkim odpoczynku, o godz.17.00 uczestnicy wymiany międzynarodowej zostali zaproszeni na ognisko w Starym Tomyślu zorganizowane przez naszą szkołę.
Mimo zmęczenia spowodowanego długą podróżą goście ochoczo uczestniczyli w zabawach przy ognisku wraz z uczniami i nauczycielami naszej szkoły. Młodzież nowotomyskiej szkoły muzycznej do Starego Tomyśla przyjechała z rodzicami, a także wynajętym przez szkołę autokarem.
Dyrektor Krystyna Szymko serdecznie przywitała wszystkich uczestników zabawy, zapoznając pedagogów z Ukrainy z nauczycielami z Nowego Tomyśla.
Pieczenie kiełbasek w ognisku i wspólne śpiewanie piosenek w języku polskim i ukraińskim bardzo zbliżyło do siebie dzieci. Zaczęły nawiązywać się pierwsze bliższe znajomości. Było bardzo wesoło, pedagodzy bawili się i śpiewali razem z dziećmi. Całe spotkanie nagrane zostało na filmie video.

 

17 KWIETNIA 2004 SOBOTA

 

Występ uczniów ze Szkoły Sztuk Pięknych z Бopщiъ na Ukrainie uświetnił III Powiatowy Turniej Motoryzacyjny dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, szkół podstawowych i przedszkoli w Starym Tomyślu. Młodzież ukraińska wzięła także udział w turnieju zdobywając nagrody oraz dyplomy. Podziwiała pięknie udekorowany budynek szkoły oraz prace dyplomowe uczniów Zespołu Szkół Rolniczych w Starym Tomyślu.
Po południu goście zaprezentowali się podczas koncertu w Trzciance, uświetniając I Targi Ogrodniczo - Działkowe Powiatu Nowotomyskiego. Występujący zachwycili licznie zebraną publiczność muzyką wokalną i instrumentalną oraz pięknymi ludowymi strojami ukraińskimi.
Po koncercie goście z Ukrainy odwiedzili gospodarstwo rolne pana Łukasza Horowskiego, który jest honorowym obywatelem powiatu borszczowskiego, pomysłodawcą naszej wymiany międzynarodowej, a także jej sponsorem. Młodzież mile spędziła czas przy stołach zastawionych pysznymi ciasteczkami i owocami.
Zachwyt budziły spontaniczne śpiewy i zabawy młodych Ukraińców oraz ich nauczycieli.
Po koncercie odbyło się towarzyskie spotkanie pedagogów polskich i ukraińskich, na którym zaprezentowane zostały programy nauczania obu szkół oraz wymieniono doświadczenia pedagogiczne.

 

18 KWIETNIA 2004 NIEDZIELA

W niedzielę 18 kwietnia 2004r. uczestnicy wymiany międzynarodowej z Ukrainy w godzinach przedpołudniowych przebywali w największym i najnowocześniejszym kompleksie basenowo- rekreacyjnym w Polsce - Pływalni „Akwawit" w Lesznie. Liczne atrakcje pływalni, w tym basen pływacki, rekreacyjny, trzy zjeżdżalnie wodne dostarczyły młodzieży i pedagogom wiele zadowolenia.
O godz. 16.00 dzieci i młodzież z Ukrainy zaprezentowały swój kunszt wokalny oraz instrumentalny podczas koncertu dla społeczności lokalnej, zorganizowanego przez naszą szkołę w Nowotomyskim Ośrodku Kultury. Oprócz uczniów wystąpili także pedagodzy zaproszonej szkoły. Występ młodych artystów wprowadził słuchaczy w klimat sztuki i kultury ukraińskiej. Artyści zebrali burzę oklasków. Koncert dostarczył publiczności wielu niepowtarzalnych wrażeń artystycznych.

„ Międzynarodowa wymiana szkół artystycznych w ramach Roku Polskiego na Ukrainie. Szkoła Sztuk Pięknych w Borszczowie Województwo Tarnopolskie " - tak brzmiał napis w języku ukraińskim na tablicy umieszczonej na scenie podczas koncertu szkoły z Borszczowa.

Po koncercie uczniowie nowotomyskiej szkoły muzycznej zaprosili kolegów z Ukrainy do swoich rodzin, gdzie w serdecznej atmosferze spędzili niedzielne popołudnie, zapoznając się z warunkami życia młodzieży polskiej.
Pedagodzy ze Szkoły Sztuk Pięknych z Borszczowa spotkali się z pracownikami naszej szkoły, Burmistrzem Nowego Tomyśla oraz Przewodniczacą Rady Miejskiej Nowego Tomyśla, panią Eleonorą Ścieszką w budynku szkoły muzycznej. Goście z zainteresowaniem obejrzeli sale lekcyjne, bibliotekę oraz instrumenty muzyczne.
Wymiana doświadczeń pedagogicznych, zapoznanie z kulturą obu krajów, wspólne muzykowanie i tańce wyzwoliły radość i dostarczyły uczestnikom międzynarodowej wymiany wielu niezapomnianych wrażeń.

 

19 KWIETNIA 2004 PONIEDZIAŁEK

W dniu 19 kwietnia nasi goście rozpoczęli trzydniową wycieczkę do Kotliny Kłodzkiej. Przebywali w pięknie położonym Ośrodku Wypoczynkowym „Góry Stołowe" w Jakubowicach nieopodal Kudowy Zdroju.
Celem pobytu było zapoznanie Ukraińców z pięknem naszego kraju.
Goście zwiedzili Ruchomą Szopkę w Wambierzycach, wykonaną przy pomocy scyzoryka przez miejscowego rzeźbiarza Franciszka Stepana. Oprócz wielu rzeźb znajdujących się w szopce, zwiedzający podziwiali również organy zrobione z drewna, posiadające 270 głosów oraz 10 rejestrów. Szopka, która stanowi atrakcję dla turystów z całego świata, zrobiła na naszych gościach ogromne wrażenie.
Tego samego dnia młodzież oraz pedagodzy zwiedzili także unikatowe dzieło kultury religijnej - kaplicę w Czermnej, zwaną Kaplicą Czaszek. Jest ona jedną z największych osobliwości regionu i jedynym tego rodzaju zabytkiem w Polsce. Wśród zwiedzających wzbudziła refleksje, bowiem ściany i sklepienie wyłożone są ludzkimi czaszkami i kośćmi.
W godzinach popołudniowych uczestnicy wycieczki regenerowali swoje siły na basenie „Wodny Świat" w Kudowie Zdrój.

 

20 KWIETNIA 2004 WTOREK

 

Goście zwiedzili Jaskinię Niedźwiedzią w Kletnie, która należy do największych atrakcji turystycznych Ziemi Kłodzkiej. Oprócz korytarzy i sal o fantastycznym wykroju zwiedzających zainteresowały nacieki i namuliska zawierające kości zwierząt plejstoceńskich z okresu ostatniego zlodowacenia.
Podziwiali również piękne górskie uzdrowisko Międzygórze oraz jego liczne atrakcje, m.in. Wodospad Wilczki, skałki gnejsowe zwane Skalną Bramą oraz Ogród Bajek.
Jedną z wielu atrakcji tego dnia było zwiedzanie Błędnych Skał, rezerwatu przyrody, utworzonego w piaskowcach cisowych na wysokości 852 m o powierzchni 21 ha. Trasa zwiedzania prowadziła przez następujące formy skalne: Stołowy Głaz, Skalne Siodło, Kurza Stopka, Skalna Brama, które przypominają swoim wyglądem piękne stoły, baszty, grzyby i tunele.
Na Skalnych Czaszach zwiedzający zachwycali się panoramą Gór Stołowych, która zaliczana jest do najpiękniejszych krajobrazów w Polsce.

21 KWIETNIA 2004 ŚRODA

W środę 21 kwietnia nasi goście podziwiali wspaniałe widoki podczas wspinaczki na szczyt Szczelińca Wielkiego, masywu zbudowanego z kredowych piaskowców ciosowych o zwiększonej odporności na wietrzenie. „Fotel Liczyrzepy", będący punktem widokowym, skała „Mamut" oraz liczne labirynty, tunele, głębokie spękaliny i szczeliny o charakterystycznych nazwach, np. Piekło, Diabelska Kuchnia, Czyściec, są jego największymi atrakcjami turystycznymi.
Około godz. 19.00 uczestnicy wymiany międzynarodowej, pełni niezapomnianych wrażeń wrócili do Nowego Tomyśla.

 

22 KWIETNIA 2004 CZWARTEK

Goście z Ukrainy uczestniczyli w wycieczce do Poznania. Zwiedzili Muzeum Instrumentów Muzycznych, podziwiali Stary Rynek i piękny barokowy Kościół Farny. Atrakcją wycieczki był również pobyt w Centrum Sportowo - Rekreacyjnym Malta - Ski, położonym nad Jeziorem Maltańskim gdzie młodzież ukraińska wraz z pedagogami uczestniczyła we wspinaczce górskiej na ścianie wspinaczkowej, skakała na trampolinie oraz grała w minigolfa. Opiekunami wycieczki byli nauczyciele: Anna Mielcarek, Wojciech Winiarski i Anna Spychała.
O godz. 18.30 uczniowie ze szkoły w Borszczowa koncertowali w kościele pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Nowym Tomyślu. Oprócz uczniów szkoły muzycznej i ich rodziców koncertu wysłuchało także wielu parafian. Występ dostarczył słuchaczom wielu przeżyć artystycznych.
Po koncercie, odbyło się pożegnanie naszych gości. Mimo zmęczenia dzieciom nie zabrakło ochoty na zabawę dyskotekową, która odbyła się w Szkole Podstawowej nr 1 w Nowym Tomyślu o godz. 19.30. Zarówno młodzież ukraińska jak i polska wspólnie bawiła się przy współczesnej muzyce. Zabawa trwała do godziny 21.30. Ukraińscy goście z żalem pożegnali się ze swoimi nowymi przyjaciółmi.
Wizyta młodzieży ze szkoły Sztuk Pięknych zaowocowała przyjaźnią nie tylko między uczniami, ale także między pedagogami.
Z przyjemnością przyjęliśmy zaproszenie do Borszczowa we wrześniu.