Wybierz kategorię z menu: Strona główna Logowanie

Informacja dla kandydatów

Państwowa Szkoła Muzyczna w Nowym Tomyślu jest szkołą I stopnia, tzn. prowadzi naukę gry na instrumentach od podstaw, bez wcześniejszego przygotowania, a także bez pionu ogólnokształcącego. 

Szkoła istnieje od 1975 r. Dotychczas naszą szkołę opuściło 867 absolwentów. Wielu z nich podjęło naukę w szkołach wyższego stopnia, spora grupa ukończyła studia muzyczne, otrzymując dyplom muzyka zawodowego, inni są członkami zespołów muzycznych, nauczycielami czy też animatorami kultury w swoich środowiskach.

Lata spędzone w szkole dostarczają dzieciom wiele radości, przeżyć związanych z muzyką, występami dla publiczności i udziałem w muzykowaniu zespołowym. Kontakt ze sztuką uczy wrażliwości na piękno, rozwija osobowość, pamięć, wyobraźnię, uzdolnienia ogólne, a jednocześnie wdraża do systematycznej pracy.

Nauka gry na instrumencie odbywa się indywidualnie, co sprawia, że nauczyciel ma możliwości dogłębnego poznania ucznia i zastosowania najbardziej efektywnych metod nauczania.

Nauka w szkole odbywa się w dwóch cyklach: 6-letnim i 4-letnim.

Do cyklu 6-letniego przyjmowani są kandydaci na fortepian, skrzypce, wiolonczelę, gitarę, akordeon oraz na flet, klarnet, trąbkę, perkusję - po konsultacji z nauczycielem.

Do cyklu 4-letniego przyjmowani są kandydaci na fortepian, skrzypce, wiolonczelę,  gitarę, akordeon, flet, klarnet, saksofon, trąbkę i perkusję.

Szkoła nie prowadzi nauki gry na instrumentach elektronicznych.  

Nauka w szkole obejmuje grę na instrumencie, rytmikę z kształceniem słuchu (dla dzieci w kl. I-III c 6), podstawy kształcenia słuchu (dla dzieci w kl. I c. 4), zespół wokalny, zajęcia z akompaniatorem, a w późniejszych klasach także kształcenie słuchu z audycjami muzycznymi, instrument dodatkowy, chór lub orkiestrę oraz zespół instrumentalny.

Lekcje odbywają się głównie po południu, dostosowane są do planów szkół oświatowych.

Szkoła może wypożyczyć za opłatą niektóre instrumenty.

Nauka w szkole jest bezpłatna, jednak jej działalność wspierana jest finansowo przez Radę Rodziców. Miesięczna składka aktualnie wynosi 20 zł.

Uczniowie mogą korzystać z biblioteki szkolnej oraz płytoteki i wideoteki.

Szkoła proponuje również różne formy rekreacji i wypoczynku, m.in. zabawy w plenerze, baliki dla młodszych uczniów, wyjazdy do Filharmonii i Teatru Muzycznego oraz warsztaty muzyczne dla szkolnych zespołów muzycznych w okresie ferii i wakacji.

Warunkiem przyjęcia do szkoły jest złożenie kompletnego kwestionariusza oraz uzyskanie pozytywnej oceny z badania przydatności. Badanie przydatności polega na sprawdzeniu słuchu muzycznego, poczucia rytmu i pamięci muzycznej oraz predyspozycji do nauki na wybranym instrumencie.

Zapraszamy chętne dzieci do nauki w naszej szkole. Życzymy wiele radości ze spotkań z muzyką.

 

ZAPRASZAMY DO KRAINY MUZYKI